Esinejad

Eesti Aiandusliidu VI Visioonikonverentsi

Raimond Strastin, Eesti Aiandusliidu tegevjuht
Raimond lõpetas 1993. aastal Eesti Põllumajandusülikooli veterinaarmeditsiini teaduskonna loomaarstina. Aastail 1993-1997 tegeles loomaarstina AS Farmax. 1997. aastal alustas tööd Veterinaar- ja Toiduametis peaspetsialistina, kus lõpetas töö 2010 peadirektori asetäitjana. Vastutusvaldkonnaks oli toiduohutus. 2011. aastast alustas tööd Aiandusliidu tegevjuhina.

Marko Gorban, Maaeluministeeriumi asekantsler
Marko alustas asekantslerina tööd 2016. aastal ning juhib maaelupoliitika ja analüüsi osakonna, maakasutuspoliitika osakonna ning põllumajanduspoliitika osakonna tööd. Marko lõpetas Tartu Ülikooli sotsiaalteaduskonna politoloogia erialal 2003. a. Ta on töötanud ka Põllumajandusministeeriumi maaeluarengu osakonna juhataja asetäitja, maaelu poliitika büroo juhataja ning avalike- ja välissuhete osakonna eurokoordinatsiooni büroo peaspetsialisti ametikohtadel (2003–2012).

Raivo Külasepp, Eesti Aiandusliidu ja Grüne Fee Eesti AS juhatuse esimees, Aasta Põllumees 2012
Raivo on lõpetanud EPA elektriinsenerina ja töötanud Tartumaal üle 30 aasta. Grüne Fee Eesti AS katmikalal toodetakse aastas ca 2500 tonni värsket kurki ja ca 8,55 mln ühikut salatit ja maitserohelist. Grüne Fee Eesti kasutab uudseimat tehnoloogiat Baltikumis ja on Baltikumi suveräänne turuliider. Kasvuhooneid on firmal rohkem kui 6 hektaril.

Zofija Cironkiene, Leedu Köögiviljatootjate Assotsiatsiooni juht
Assotsiatsioon ühendab üle 120 tootja ja kooperatiivi, COPA-COGECA eksperdid, EL puu- ja köögivilja töögrupid, Põllumajanduskoja liikmed ja mitmed valitsuse institutsioonid. Eelnevalt on ta töötanud Leedu Põllumajandus Instituudis rahvusvaheliste suhete ja projektide koordinaatorina ning Agri-Information ja Põllumajanduse Ärikeskuses vastutavana puuvilja ja köögivilja statistika eest.

Sulev Nõmmann, PhD, ärijuht ja visionäär, Siidrikoja asutaja ja juhatuse liige
Peale mitmeid aastaid rahvusvahelises avalikus teenistuses töötamist rajas Sulev 2006. aastal Lõuna-Eestisse kaasaegse õunaaia esmase eesmärgiga siduda oma perekonna elu taas Eestiga. Kaugem äriline visioon oli käivitada enda kasvatatud tooraine baasil töötlev tööstus. OÜ Siidrikoda asutati 2011. aastal.

Edvinas Misiukevičius, päevaliiliate aretaja, ülikooli õppejõud ja Leedu Lillesortimendi Ühingu ekspresident
Töötab Hemerocallis liigiga üle 13 aasta. On registreerinud 7 päevaliilia sorti ja omab umbes 10 000 seemikut tulevaste sortite aretamiseks. 2013 sai esimese kategooria diplomi projektis “Päevaliilia (Hemerocallis L.) Uus meetod aretamiseks ja kasvatamiseks Euroopa noorte teadlaste konkurssil. 2014-2015 töötas Kaunase Botaanikaaias Vytautas Magnus Ülikoolis lillekasvatuse osakonnas. Ameerika Hemerocallis Ühingu (AHS) liige 2015 aastast. Mabel Matthews stipendiumi saaja 2014-2019. 2015 osales AHS regiooni 4. päevaliiliate näitusel kohtunikuna. 2017. aastal bakalauruse diplom maastiku kujundamise ja majandamise alal Aleksandras Stulginskis Ülikoolist. 2018 aastast lektor Vytautas Magnus Ülikoolis.

Martynas Laukaitis, viienda põlvkonna põllumees

Martynase vana-vana-vanaisa rajas farmi juba 1903. aastal. Pärast Leedu taasiseseisvumist 1991. aastal taastas Martynase isa 40ha farmi ja Martynas ühines temaga. 1995. aastal alustasid nad kartuli kasvatamisega ja 2 aastat hiljem lisandus peet. 2007 rajas Martynas oma talu. 2014. aastal kooperatiivi “Suvalkijos Daržovės”, sai selle liikmeks ja juhiks. Praegu kasvatab ta kartuleid ja köögivilja 450 hektaril.

Ieva Stragyte, üks esimesi mahetootjaid Leedus
Ieva rajas enda talu 2007. aastal. Talus kasvatatakse enam kui 30 erinevat köögivilja ja puuvilja. Ieva on kasutanud nii vanemate pikaajalisi teadmisi, kui ka uusi ja innovaatilisi teadussaavutusi ning tehnoloogiaid. Majandusteadmised ülikoolist on aidanud luua võimalusi enda ja teistele sarnastele taludele, tootes ja tarnides otse tarbijatele kasutades müügikanalina e-poodi.

Mindaugas Maciulevičius, Leedu põllumajanduskoja ja maakogukondade liidu volitatud Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee liige
Mindaugas esindab Leedu põllumajandustootjate ja maakogukondade huve. 2009. aastast on ta Leedu talukvaliteedi põllumajandusühistu „Lietuviško ūkio kokybė“ asutajaliige, direktor ja juhatuse liige. Ühistu loodi põllumeeste ja tarbijate vahelise lõhe ületamiseks, hallates põllumajandustootjate turge suuremates linnades ja arendades lühikesi tarneahelaid. Töötades 500 väikese ja keskmise suurusega põllumajandustootjaga riigi neljas suurimas linnas, juhib ta nädalas 40 taluturgu ja omab osakonda – “Tervitused maalt” – Leedu suurima jaemüügiketi Maxima 15 poes. Sel aastal asutati oma kaubamärgiga kauplused “Kraite”. Lisaks juhtis ta abikaasaga õunamahla tootvat pere puuviljafarmi. 2017 valiti ta Euroopa põllumajandusühistute assotsiatsiooni COGECA asepresidendiks. 2014-2017 – Leedu põllumajandusühistute liidu “Kooperacijos Kelias” ning Leedu maa- ja metsaomanike ühingu juhatuse liige. Jonava piirkonna põllumeeste liidu liige.

Priit Pedastsaar, Click & Grow arendusjuht ja Flexir OÜ omanik
Priit alustas tööd Polli aiandusuuringute keskuses tehnikuna, seejärel töötas Eesti Maaülikoolis nooremteadurina. Priit on lõpetanud Harokopio Ülikooli Ateenas toiduainete tehnoloogia erialal, Eesti Maaülikooli aianduse erialal, G. Mendeli nimelise ülikooli Brnos agronoomia erialal, HAMK Rakenduskõrgkooli Soomes aianduse alal ja Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja toiduteaduse õppekava doktoriõppes. Ta on osalenud mitmetes teadusprojektides, nt mahekasvatustehnoloogiate mõju mustika ja viinamarja viljade bioaktiivsete ühendite sisaldusele, taimekaitse jätkusuutlikus taimekasvatuses ja bioaktiivsete ühendite mitmekesisus puuviljades ja marjades.

Osalenud järgnevates teadusprojektides:
2012 – 2015 „Mahekasvatustehnoloogiate mõju mustika ja viinamarja viljade bioaktiivsete ühendite sisaldusele“ ETF9363.
2009 – 2014 „Taimekaitse jätkusuutlikule taimekasvatusele“ SF0170057s09.
2008 – 2012 „Bioaktiivsete ühendite mitmekesisus puuviljades ja marjades“ ETF7703.

Senise teadustöö põhisuunad:
● Bioaktiivsete ühendite metaboloomika aia toidukultuurides.
● Polüfenoolsete ühendite sisaldus ja dünaamika hübriidviinamarjades ning nendest
valmistatud veinis. Fermenteerumisel toimuvad keemilised protsessid.
● Veiniäädika ja veini sensoorne ning keemiline analüüs.
● Eesti puuvilja- ja marjasortides sisalduvate polüfenoolsete ühendite kvalitatiivne ja
kvantitatiivne analüüs ning viljade antioksüdatiivne aktiivsus.
● Väävelorgaaniliste ühendite sisaldus küüslaukudes.
● Magistritöö kaitstud ​(cum laude)​ teemal „Sordiomaduste mõju Eestis aretatud
maguskirsisortide biokeemilisele koostisele“
● Bakalaureusetöö teemal „Eestis aretatud uute maguskirsisortide antioksüdatiivne
aktiivsus ja antotsüaanide sisaldus“

Täpiks i-le valdab Priit kuut keelt vähemalt suhtlustasandil.