Esinejad 2015

Eesti Aiandusliidu II Visioonikonverentsi ESINEJAD

Illar Lemetti, Põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler. Illar lõpetas 1993. aastal Eesti Põllumajandusülikooli agronoomia teaduskonna ja sai 1995. aastal põllumajandusteaduste magistrikraadi mullateaduse erialal. Aastail 2005–2010 töötas Illar Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi direktorina. Illar Lemetti töötab põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsleri ametikohal 1. aprillist 2013. a. Ta juhib põllumajandusturu korraldamise osakonna, maaelu arengu osakonna ning kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna tööd.

Raivo Külasepp, Grüne Fee Eesti ASi tegevjuht, Aasta Põllumees 2012. Lõpetanud EPA elektriinsenerina ja on töötanud Luunajs üle 30 aasta. Grüne Fee kasvumajades toodetakse aastas ca 2500 tonni värsket kurki ja ca 8,55 mln ühikut salatit ja maitserohelist. Grüne Fee Eesti kasutab uudseimat tehnoloogiat Baltikumis. Kasvuhooneid on firmal ligi 6 hektaril.
Ants Noot, Põllumajandusministeeriumi kantsler. Ants lõpetas 1993. aastal Eesti Põllumajandusülikooli ökonoomika ja ettevõtluse eriala. Ta on töötanud juhtivatel ametikohtadel panganduses aastatel 1993-1994 ja Rahandusministeeriumis aastatel 1994-1997. Kuni Põllumajandusministeeriumi kantsleriks nimetamiseni juhtis Ants Noot aktsiaseltsi Hansatee Finants.  Ants Noot juhib põllumajandusministeeriumi struktuuriüksuste tööd ja korraldab ministeeriumi valitsemisala valitsus- ja riigiasutuste tegevust alates 21. aprillist 1999. a.

VLAM, Flandria Põllumajandus-Turunduskoda on mittetulundusühing, mis pakub turundustuge, lisades toodetele lisaväärtust.  VLAM töötab välja kontseptsioone ja loob positiivse kuvandi toodetele ja teenustele Flaami põllumajandus-, aiandus-, kalandus- ja toidukultuurisektoris Belgias ja välismaal. Finantseerimine toimub ettevõtete ja Flaami valitsuse pool. VLAM teeb koostööd paljude toidupoekettidega. Esindajad:

Gert Van Causenbroeck – VLAM ekspordijuht – vastautab Belgia eksportööride sisenemisel või laienemisel erinevatele turgudele. 2003.aastast Kaubanduskoja liige, 2007.aastast tegeles kaubandustoe pakkumisega Belgia toodetele ja teenustele Flandria investeeerimis ja Kaubanduskojas ning 2011.aastast spetsialiseerunud põllumajandustoodetele (VLAM) värsketele toiduainetele ja lillekasvatusele.

Marie Arnauts – VLAM aiandusvaldkonna tegevjuhi assistent, turundade Flandria aiandussektorit, 2012-2014 töötas online turundusfirmas Jetair – operaatorina, alates 2015 VLAM aiandussektori juhi assistendina.

Paavo Otsus, Aran PM OÜ juhataja. Paavo on omandanud enamus praktilised ja teoreetilised põllumajanduslikud teadmised Suurbritanniast, kus ta töötas 9 aastat ühes suurimas ja kaasaegsemas põllumajandusühistus – Farmcare Trading Ltd (The Co-operative Farms).

·  Farmcare Trading Ltd – 20 000 ha, käive 60 miljonit eurot

·  Rosemount Farm – “Farm business of the year 2012” võitja. Grupi maasikafarm 400ha, millest maasikad 45ha, toodang 1400 tonni 2014, käive 5 miljonit eurot + pakkimiskeskus käive 0.5 miljonit eurot

·  ASF – turustusgrupp, käive 100 miljoni euro,

·  2012 aastal “Manager recognition “ auhind.

Tööülesanded: Farmi ja pakkimiskeskuse tööoperatsioonide juht. Tegevuse planeerimine ja koordineerimine, eelarved, kulude kontroll, mõõtmine ja analüüs, farmi ja pakkimiskeskuse KPI-de (Key performance indicator) väljatöötamine, jälgimine ja kontroll, tööjõukulud 1.8 miljonit eurot, tööliste küla (400 inimest 2014) juhtimine.  Lisaks erinevate projektide ja mudelite (ROCE – return of capital employed) koostamine marja- ja puuvilja-osakonnale ning tippjuhtkonnale. 2015 kevadel otsustas naasta Eestisse. Paavo on Aran PM OÜ omanik ja juhataja, mis tegeleb maasikakasvatusega. Põlde 10ha millest väike osa katmikalana. Lisaks on ta osanik Dotat Softworks OÜ, mis tegeleb Eestis innovatiivse põllumajandustarkvara arendusega, millega plaanitakse tulla turule 2016.

Tom Premereur – Turujuht  REO Põllumajandusoksjonil. Vastutab ekspordi eest Hollandisse, Saksamaale, Ida-Euroopasse ja Aasiasse. 2003. a on diplomeeritud majandusinseneri diplomiga, 2003-2005 tegeles turundusega koeratoidufirmas Bento Kronen, 2005-2009 tootejuht Floreacis, tegeles potitaimede ekspordiga.

Jan Van Herreweghe, Boweco tegevjuht. Kuus Belgia puukooli otsustasid enda jõud ühildada, et pakkuda korraliku valikut Euroopa puukoolidele, maastikuarhitektidele ja aianduskeskustele Boweco gruppiks. BOWECO grupp pakub laia valikut õuetaimedest ühildades generatsioonide teadmised kasvatamisest ja tootmisest ning müügi ja logistic paremaks korraldamiseks. Toodangut kasvatatakse 80ha. Eelnevalt on ta olnud president BELBEX ja tegevjuht BEST SELECT-s.

Luc Peeters, BelOrta Oksjoni direktor on töötanud aiandussektoris 1984.aastast. 2004-2012.a töötas ta Mechelen oksjoni juhatuses, mil tema vastutusalas olid välissuhted, seadusandlus, keskkonnaalased teemad ja jätkusuutlikkus. 2012.a, mil ühinesid mitmed väiksed oksjonid BelOrta nime alla on ta tegelenud peamiselt välissuhetega. 2006.aastast tänaseni on ta COPA-COGECA juhatuse esimees taimetervise grupis ja aktiivne liige mitmetes aiandusvaldkonna töögruppides. EFSA Stakeholder Consultative Group on Emerging Risks liige.

Dirk Aerts, Biobest müügijuht Põhja- ja Lääne-Euroopas. Peale MSc lõpetamiset Bioinseneri erialal on Dirk töötanud rahvusvahelises aiandussektoris üle 18 aasta Euroopast Lähi-Idani, Aafrikast Aasiani ja Austraalias ning Uus-Meremaal. Peamiselt on ta tegelenud väetistega ja taimekaitsega. 2012. aastast, kui ta alustas töötamist Biobestis on tema tööpiirkonnaks Skandinaavia, Baltimaad, UK ja Iirimaa ning saksa keelt kõnelevad riigid. Biobest on esimene firma, kes müüb kimalasi kultuurtaimede tolmemiseks 1987.aastast. Tänaseks on Biobest kasvanud maailma juhtivaks firmaks, mis toodab suurimat valikut biloloogilisi tooteid erinevate liikide kasvuprobleemide lahendamiseks. Kasulike putukate, lestade ja ümarusside ning uute biopestitsiitide jt tõrjeorganismide tootmine on suunatud eelkõige kasvatajatele parima saagikuse saamiseks.

Raul Rebane, strateegilise kommunikatsiooni konsultant. Raul Rebane on pikka aega töötanud televisiooni ajakirjanikuna ja programmijuhina. Alates 1998-st aastast on vaba konsultant, eriline huvi on tal  infosõdade teooria vastu. Viimastel aastatel on tuntud ka kui aktiivne publitsist.  Gerd Kanteri tiimijuhina töötas välja  nn. „ kommunikatsiooniformaadi“  teooria ja viis selle ka praktiliselt ellu. Sama metoodika on rakendatav ka muudes valdkondades. Oma loo ise jutustamine metoodikat tutvustab ta ka meie konverentsil .