Esinejad

Raimond Strastin, Aiandusliidu tegevjuht. Raimond lõpetas 1993. aastal Eesti Põllumajandusülikooli veterinaarmeditsiini teaduskonna loomaarstina. Aastail 1993-1997 tegeles loomaarstina AS Farmax. 1997.aastal alustas tööd Veterinaar- ja Toiduametis peaspetsialistina, kus lõpetas töö 2010 peadirektori asetäitjana. Vastutusvaldkonnaks oli toiduohutus. 2011. aastast alustas tööd Aiandusliidu tegevjuhina.

Illar Lemetti, Maaeluministeeriumi kantsler. Illar lõpetas 1993. aastal Eesti Põllumajandusülikooli agronoomia teaduskonna ja sai 1995. aastal põllumajandusteaduste magistrikraadi mullateaduse erialal. Aastail 2005–2010 töötas Illar Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi direktorina, 2010 – 2013 Põllumajandusameti peadirektorina, 2013 – 2016 Maaeluministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsleri ametikohal. 2016 aastast töötab Illar Maaeluministeeriumi kantsleri ametikohal.

Raivo Külasepp, Grüne Fee Eesti AS juhatuse esimees, Aasta Põllumees 2012.  Raivo on lõpetanud EPA elektriinsenerina ja on töötanud Tartumaal üle 30 aasta. Grüne Fee Eesti AS katmikalal toodetakse aastas ca 2500 tonni värsket kurki ja ca 8,55 mln ühikut salatit ja maitserohelist. Grüne Fee Eesti kasutab uudseimat tehnoloogiat Baltikumis ja on Baltikumi suveräänne turuliider. Kasvuhooneid on firmal rohkem kui 6 hektaril.
Zofija Cironkiene, 2000. aastast juhib Leedu Juurvilja Tootjate Assotsiatsiooni, mis ühendab üle 120 tootja ja kooperatiivi, COPA-COGECA eksperdid, EL puu- ja köögivilja töögrupid, Põllumajanduskoja liikmed ja mitmed valitsuse institutsioonid. Eelnevalt on töötanud Leedu Põllumajandus Instituudis rahvusvaheliste suhete ja projekti koordinaatorina ning Agri-Information ja Põllumajandus Äri Keskuses vastutavana puuvilja ja köögivilja statistika eest.
Sulev Nõmmann, PhD, ärijuht ja visionäär, Siidrikoja asutaja ja juhatuse liige. Peale mitmeid aastaid rahvusvahelises avalikus teenistuses töötamist rajas Sulev 2006. aastal Lõuna-Eestisse kaasaegse õunaaia esmase eesmärgiga siduda oma perekonna elu taas Eestiga. Kaugem äriline visioon oli käivitada enda kasvatatud tooraine baasil töötlev tööstus. OÜ Siidrikoda asutati 2011. aastal.

Edvinas Misiukevičius, endine president Leedu Lille Sortimendi Ühingus. Töötab Hemerocallis liigiga üle 13 aasta. On registreerinud 7 päevaliilia sorti ja omab umbes 10 000 seemikut tulevaste sortite aretamiseks. 2013 sai esimese kategooria diplomi projektis “Päevaliilia (Hemerocallis L.) Uus meetod aretamiseks ja kasvatamiseks Euroopa noorte teadlaste konkurssil. 2014-2015 töötas Kaunase Botaanikaaias Vytautas Magnus Ülikoolis lillekasvatuse osakonnas. Ameerika Hemerocallis Ühingu (AHS) liige alates 2015 a. Mabel Matthews stipendiumi saaja 2014-2019. 2015 osales AHS regiooni 4 päevaliilia näitusel (Tower Hill Botaanikaias, Boylston, MA) kohtunikuna. Kogenud züriiliikmete kogemus aitas mõista näituste reegleid ja parimaid päevaliiliate näitajaid. 2017 bakalauruse diplom maastiku kujundamine ja majandamine Aleksandras Stulginskis Ülikoolist. 2018 aastast lektorVytautas Magnus Ülikoolis.

Martynas Laukaitis peab end viienda põlvkonna põllumeheks. Tema vana-vana-vanaisa rajas farmi 1903. aastal. Pärast Leedu taasisesseisvumist 1991. aastal Martynase isa taastas 40ha farmi ja Martynas ühines temaga. 1995. aastal alustasid nad kartuli kasvatamisega ja 2a hiljem lisandus peet. 2007. aastal rajas Martynas oma talu. 2014 a rajas kooperatiivi “Suvalkijos Daržovės”, sai selle liikmeks ja ka juhiks. Praegu kasvatab ta kartuleid ja köögivilja 450ha.

Ieva Stragyte, jälgides isa tegevust, kes oli üks esimesi mahetootjaid Leedus, rajas Ieva enda talu 2007. aastal. Talus toodetakse enam kui 30 erinevat köögivilja ja puuvilja. Ieva on kasutanud nii vanemate pikaajalisi teadmisi, kui ka uusi teadussaavutusi nii tehnoloogia kui innovatsiooni osas. Majandusteadmised ülikoolist on aidanud luua võimalusi enda ja teistele sarnastele taludele tootes otse tarbijatele ja müües kaupa veebilehe kaudu.

Priit Pedastsaar, Click & Grow arendusjuht ja Flexir OÜ omanik, töötanud varem Eesti Maaülikoolis nooremteadurina ja Polli aiandusuuringute keskuses tehnikuna. Priit on lõpetanud Harokopio Ülikooli Ateenas, Toiduainete tehnoloogia, Eesti Maaülikooli, aianduse ​(Põllumajandusteaduste magistrikraad. cum laude), G. Mendeli nimelise ülikooli Brnos, agronoomia, HAMK Rakenduskõrgkoolis Soomes, aianduse ja 2017a Eesti maaülikooli Veterinaarmeditsiini ja toiduteaduse õppekava doktoriõppe.
Osalenud järgnevates teadusprojektides:
2012 – 2015 „Mahekasvatustehnoloogiate mõju mustika ja viinamarja viljade bioaktiivsete ühendite sisaldusele“ ETF9363.
2009 – 2014 „Taimekaitse jätkusuutlikule taimekasvatusele“ SF0170057s09.
2008 – 2012 „Bioaktiivsete ühendite mitmekesisus puuviljades ja marjades“ ETF7703.

Senise teadustöö põhisuunad:
● Bioaktiivsete ühendite metaboloomika aia toidukultuurides.
● Polüfenoolsete ühendite sisaldus ja dünaamika hübriidviinamarjades ning nendest
valmistatud veinis. Fermenteerumisel toimuvad keemilised protsessid.
● Veiniäädika ja veini sensoorne ning keemiline analüüs.
● Eesti puuvilja- ja marjasortides sisalduvate polüfenoolsete ühendite kvalitatiivne ja
kvantitatiivne analüüs ning viljade antioksüdatiivne aktiivsus.
● Väävelorgaaniliste ühendite sisaldus küüslaukudes.
● Magistritöö kaitstud ​(cum laude)​ teemal „Sordiomaduste mõju Eestis aretatud
maguskirsisortide biokeemilisele koostisele“
● Bakalaureusetöö teemal „Eestis aretatud uute maguskirsisortide antioksüdatiivne
aktiivsus ja antotsüaanide sisaldus“

Täpiks i-le valdab kuut keelt vähemalt suhtlustasandil:-)