Esinejad 2017

Eesti Aiandusliidu IV Visioonikonverentsi esinejad

Raimond Strastin, Aiandusliidu tegevjuht. Raimond lõpetas 1993. aastal Eesti Põllumajandusülikooli veterinaarmeditsiini teaduskonna loomaarstina. Aastail 1993-1997 tegeles loomaarstina AS Farmax. 1997.aastal alustas tööd Veterinaar- ja Toiduametis peaspetsialistina, kus lõpetas töö 2010 peadirektori asetäitjana. Vastutusvaldkonnaks oli toiduohutus. Alates 2011. aastast alustas tööd Aiandusliidu tegevjuhina, kus töötab tänaseni.

Illar Lemetti, Maaeluministeeriumi kantsler. Illar lõpetas 1993. aastal Eesti Põllumajandusülikooli agronoomia teaduskonna ja sai 1995. aastal põllumajandusteaduste magistrikraadi mullateaduse erialal. Aastail 2005–2010 töötas Illar Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi direktorina, 2010 – 2013 Põllumajandusameti peadirektorina, 2013 – 2016 Maaeluministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsleri ametikohal ja alates 2. aprillist 2016 a. töötab Illar Maaeluministeeriumi kantsleri ametikohal.

Raivo Külasepp, Grüne Fee Eesti AS juhatuse esimees, Aasta Põllumees 2012.   Raivo on lõpetanud EPA elektriinsenerina ja on töötanud Tartumaal üle 30 aasta. Grüne Fee Eesti AS katmikalal toodetakse aastas ca 2500 tonni värsket kurki ja ca 8,55 mln ühikut salatit ja maitserohelist. Grüne Fee Eesti kasutab uudseimat tehnoloogiat Baltikumis ja on Baltikumi suveräänne turuliider. Kasvuhooneid on firmal rohkem kui 6 hektaril.

Timo Kalevi Taulavuori, Puutarhaliitto ry – Soome Aiandusliidu tegevjuht(Central Association of Finnish Horticultre CEO), Toimetaja – Puutarha & Kauppa, Magazin for Finnish Horticultural growing. Timo pn lõpetanud Aalto Ülikooli Ettevõtluse juhtimise magistrikraadi ja Helsingforsi ülikooli teadusmagistri metsa ja põllumajandusteaduses. Töötanud Kesko OYJ/ Fresh Foods department ostujuhina. Nõunikuna Soome kasvuhoone kasvatajate Liidus ja Soome Puu- ja Köögivilja Liidus. Töötanud pikka aega aianduse valdkonnas ajakirjanikuna.

Janno Veskimäe – HeyDay Organic OÜ tegevjuht ja kaasomanik. Ettevõte tegeleb Eestis ainulaadse tehnika külmpressimise teel pastöriseerimata mahemahlade tootmisega.                                                    Saku Õlletehases finants- ja logistikadirektorina töötanud, Ukrainas veinitööstust rajanud ja mujalgi maailmas ringi reisinud Janno Veskimäe tuli kolme aasta eest mõtte peale hakata koos ülikoolikaaslase Anton Maljuginiga naturaalseid mahlu tootma. Eeskuju saadi Ameerikast, kus analoogiline toode olemas. Mehed uurisid välja, et meie lähiregioonis midagi sellist ei toodeta ja otsustasid ise asja Eestis ära teha. „Tahtsime teha midagi hoopis teistmoodi ja seadsime eesmärgiks ei vähem ega rohkem, kui teha maailma parim mahl,” pole Veskimäe just liiga tagasihoidlik. Tundub, et ta on eesmärgile üsna lähedal, sest mahlasegudes on iga koostisaine maitse tugevalt tunda, kusjuures eri marjad ja viljad sobivad omavahel hästi kokku. Ja võib olla kindel – midagi muud lisatud ei ole. / tsitaat Postimehe lisast Maaelu

Tomi Tahvonen – Puutarha Tahvoset Oy puukooli omanik ja tegevjuht. Puukoolis kasvatatakse puuvilja istikuid ja marjapõõsaid, püsikuid jm. puukooli toodangut. Kokku tootmispinda 90 ha, sellest 12ha konteineristikute tootmisala, 12100m2 katmikala. Toodangust ca 85% on omatoodang, Eksporditakse Põhjamaadesse ja Balti riikidesse, Venemaale. Koostööd tehakse Euroopa ja Põhja-Ameerika juhtivate aretajate ja puukoolidega. Hooajal töötab puukoolis rohkem kui 100 inimest.

Fredrik Björklund – köögiviljakasvatuse konsulent, Finnish Economic Association.
Soome Majandusühendus/Assotsiatsioon on teadusorganisatsioon, mille eesmärk on toetada ja läbi viia Soomes erinevate valdkondade majandusuuringuid, levitada teavet majandusküsimuste kohta laiemale üldsusele ja edendada majanduspoliitilisi arutelusid Soomes.

Paula Achrén – Kolmandat põlve õunaksavataja. Farmis kasvatatakse laua ja mahlaõunu ning rabarberit. Hooajal pakutakse mahlapressimise teenust, lähemalt kodulehel http://www.paulanpuutarha.fi/?lang=en Paulan Puutarhat OY. Räägib õuna ja marjakasvatusest Soomes, viimastest uudistest ja tootearendusest. Sellest kuidas Soome oludes konkurentsivõimeline püsida.
Saila Karhu (Junnila) – professor, Natural Resources Institute Finland (Luke), Natural Resources and Bioproduction, Horticulture.  Lõpetanud  Turu ülikoolis bakalauruse ja magitsrikraadiga bioloogias ja teinud doktoritöö botaanikas. Töötanud Natural Resources Institute Finland (Luke) (before: MTT Agrifood Research Finland (MTT), Horticulture: Research Professor, Horticulture 2014– (Current position);
Principal Research Specialist 2007–2014; Senior Research Scientist 1996–2007; Research Scientist 1985–1996; Research Assistant1983–1985. University of Tromsø, Norway: Research Assistant 1983. University of Oulu, Research Institute of Northern Finland: Research Assistant 1982
Valdkonnad: Puuvilja ja marjakultuuride aretus, geneetiline ressurss, puukoolimajandus, püsikute talvitumine.
Georg Merilo, läbirääkimiste ekspert ja -koolitaja. 60-minutilise esinemise jooksul toob Merilo konverentsil osalejateni konkreetsed juhised, mida peab tegema ja mitte mingil juhul ei tohi teha, läbirääkimisi ette valmistades ja neid edukalt läbi viia püüdes. 16-aastase staaźi jooksul on Merilo õpetanud sadu inimesi ja ettevõtteid struktureeritult mõtlema ja läbirääkimisi seeläbi võimalikult hästi pidama. Merilo unistus on viia läbirääkimiste õpe Eesti gümnaasiumite ja kutsekoolide programmi, et meie järgmine põlvkond oleks maailmas konkurentsivõimeline juba enne täiskasvanuks saamist.